شنبه، 1 مهر 1402
فرهنگ و هنر
شناسه خبر: 3158
  • 0

وزیر ارشاد : مردم لرستان به توجه ویژه درهمۀ ابعاد نیاز دارند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی : مردمان لرستان سخت‌کوش، انقلابی ومتدین هستند وبه توجه جدی در همه ابعاد نیاز دارند

به گزارش بالاگریوه به نقل ازتسنیم ،محمدمهدی اسماعیلی امشب درجلسه مشترک شورای اداری و شورای فرهنگ عمومی لرستان در سالن جلسات استانداری، اظهار داشت: کارهای خوبی درحوزه‌های ترویجی، آموزشی، فرهنگی وهنری خوبی انجام شده است، اما کارهای نشده بسیاری هم داریم و باید تلاشمان را برای انجام آن‌ها مضاعف کنیم.

وی افزود: لرستان سرمایه‌های بی‌بدیلی با تاریخ چند هزارساله دارد و مردمان این استان سخت‌کوش، انقلابی و متدین هستند وبه توجه جدی در همه ابعاد نیاز دارند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه وضعیت فرهنگی کشور باید متناسب با آرمان‌های نظام اسلامی ارتقا پیدا کند، عنوان کرد: ما سال‌ها منتقد حوزه‌های فرهنگی کشور بودیم و امروز این قدرت در اختیار ماست و باید شبانه‌روزکار کنیم تا عقب‌افتادگی‌ها جبران شود.

وی با بیان اینکه ما در دولت انقلابی همه نیازهای حوزه فرهنگ و هنر وهمه الزامات و زیرساخت‌های آن را فراهم می‌کنیم، بیان کرد: هم ساختار باید متحول شود و هم برنامه‌ریزی‌ها، پشتیبانی  وبودجه‌ این بخش باید تأمین شود.

اسماعیلی گفت: اتفاقاتی که امسال در حوزه سیاست‌گذاری فرهنگ رخ داده به یک نقطه عطف تبدیل شده است و اقدامات فرهنگی و تحولات این حوزه را باید به قبل از امسال و بعد از امسال تقسیم کنیم.

وی ادامه داد: ما تمام اتفاقاتی را که به‌دنبال آن بودیم توانستیم درحوزه‌های برنامه‌ریزی، بودجه و پشتیبانی تزریق کنیم و باید شاهد تحولات جدی فرهنگی در همه جای کشور باشیم.

اسماعیلی عنوان کرد:شاخص‌های ارتقای فرهنگی کشور برای اولین بار را درسال ۱۴۰۲برای همه اعضای شوراهای فرهنگی کشور ازجمله نهادهای نظامی و انتظامی محضر رهبرانقلاب و رئیس‌ جمهور ارسال کریم که با یک رویکرد استقبالی مواجه شد.

وی با بیان اینکه ما به‌جای صحبت‌های غیرقابل‌ سنجش به‌ دنبال صحبت با اعداد و ارقام هستیم و باید در استان‌ها حوزه‌های مختلف را با پیمایش‌ها و پایش‌های دقیق برای خودمان ترسیم کنیم، افزود: برنامه پیشبرد و ارتقای وضعیت را باید اجرا و فصل‌به‌فصل میزان تغییرات را نیز اندازه‌گیری کنیم.

وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی با اشاره به وجود یک رهاشدگی در حوزه فرهنگ درسال‌های پیش عنوان کرد: به حوزه فرهنگ درسال‌های گذشته به‌عنوان یک اولویت دست‌چندمی نگاه می‌شد، درحالی که سیره و سلوک مقام معظم رهبری باعث شرمندگی ما مدیران فرهنگی است.

وی با اشاره به حضور مقام معظم رهبری در نمایشگاه کتاب تهران بیان کرد: از مقام معظم رهبری در مورد احساسش نسبت به این نمایشگاه سؤال پرسیدند و ایشان پاسخ دادند که اینجا خانه وعشق من است.

اسماعیلی ادامه داد: مقام معظم رهبری بیش از سه ساعت از وقت گران‌بهای خود را به بازدید ازبخش‌های مختلف نمایشگاه کتاب اختصاص دادند و هدف از آن را نشان‌دادن حساسیت مسائل فرهنگی عنوان کردند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در تاریخ معاصر کشورمان شخصیت فرهیخته‌ای چون مقام معظم رهبری را نداریم که با جایگاه سیاسی و اداره امت اسلام این میزان اهتمام به حوزه فرهنگ از خود نشان دهند، ابراز کرد: ماهیت انقلاب اسلامی به‌همین دلیل فرهنگی است، چون رهبران انقلاب اسلامی ما خودشان بزرگ‌ترین معلمان فرهنگی بوده‌اند.

اسماعیلی با بیان اینکه در کجای دنیا رهبر و رئیس‌ جمهوری را مشاهده کرده‌اید که این میزان کتاب را ترجمه و یا نوشته باشند، گفت: پرفروش‌ترین آثار در نمایشگاه کتاب امسال متعلق به دهه چهل و پنجاه مقام معظم رهبری بود.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری کتاب‌های عرفانی بزرگی را به رشته تحریر درآورده‌اند، افزود: انقلاب اسلامی ما برآمده از نظام فکری و فقهی با رهبری امام راحل است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: هم سبقه انقلاب اسلامی وهم سیره و سلوک رهبران آن فرهنگی است ولذا این وضعیت فرهنگی کشور باید تغییر جدی بکند.

وی بیان کرد: دولت برنامه‌های بسیار خوبی را امسال دربرنامه هفتم توسعه در برنامه تقدیمی قرارداده وتحولات بی‌نظیری در لایحه بودجه ۱۴۰۲با همکاری مجلس به‌ویژه کمیسیون فرهنگی در حوزه بودجه فرهنگ رخ داده است.

اسماعیلی با بیان اینکه مطالبات ۱۶گانه‌ای که نماینده ولی‌فقیه در لرستان برشمرد در برنامه ما قرار دارد، گفت: برنامه نظارت بر نمایش خانگی چند سالی است که از وزارت ارشاد به صدا و سیما منتقل‌ شده، اما ما به‌دنبال تصویب قوانین مناسب برای نظارت بهینه بر این موضوع هستیم.

جشن خودکفایی کاغذ در کشور برگزار می‌شود

وی با بیان اینکه جشن خودکفایی کاغذ در کشور نیمه دوم امسال برگزارمی‌شود، تصریح کرد: اقدامات بسیار خوبی در همین دو سال انجام گرفته ومجموعه‌های مختلف آماده تولید هستند.

اسماعیلی با گرامیداشت یاد و خاطره آیت‌الله بروجردی، اظهارداشت: انقلاب اسلامی بر سامانه نرم‌افزاری و شبکه گسترده فرهنگی، دینی و بستری که این مرد بزرگ ایجاد کرد توانست پیش برود.

وی با اشاره به شخصیت بزرگ آیت‌الله کمالوند، افزود: وی نیز منشأ خدمات بسیاری به انقلاب اسلامی بود واین استان شخصیت‌های بزرگ دیگری در دفاع مقدس داشته است که با خلق آثار بی‌نظیر خود عشق و علاقه را به جان جوانان این مرز و بوم تزریق کردند.

دسته بندی: فرهنگ و هنر
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید