شنبه، 1 مهر 1402
سیاست
شناسه خبر: 3105
  • 0

کارشناس ارشد مسائل بین‌الملل و غرب آسیا :

اگر اینترنشنال به عربستان ربطی ندارد خیلی از اتفاقات ممکن هم به ما ارتباطی نخواهد داشت

مسئولان عربستان از طریق کانال‌های دیپلماتیک به ما گفتند که ایران اینترنشنال برای آنها نیست که ما پاسخ آن‌ها را اصلاً قبول نکردیم. اگر ایران اینترنشنال به آن‌ها ربط ندارد، خیلی از اتفاقات ممکن هم به ما ارتباطی نخواهد داشت

کارشناس ارشد مسائل بین‌الملل و غرب آسیا گفت : آنچه مسلم است، عربستان سعودی در ۴۰ سال گذشته هیچگاه خودش را در اندازه و قدرتی ندید‌ه که بخواهد با جمهوری اسلامی تقابل داشته باشد؛ چون می‌داند اگر وارد اقدامی علیه ایران شود، قطعاً از آن سالم بیرون نخواهد آمد.

 

به گزارش بالاگریوه؛ سعد الله زارعی در گفتگو با خبرگزاری تسنیم اظهارداشت : درگذشته و درمواقعی که سعودی‌ها خواستند اقدامی علیه ایران بکنند، وقتی با تذکر جمهوری اسلامی مواجه شدند، دست‌وپای خود را گم‌کرده و فوراً اقدامات اصلاحی را در دستور کار قرار داده‌اند که فاجعه منا یکی از آن مواردی بود که علنی شد.

 

رئیس موسسه مطالعات راهبردی اندیشه‌سازان نور ادامه داد: تاکنون هیچ موضع رسمی ضدایرانی از سوی مقامات سعودی اعم از پادشاه، ولیعهد، وزیر خارجه و یا دیگر مقامات این کشور درباره اغتشاشات اخیر اعلام نشده اما واضح است که سعودی‌ها در یک جنگ نیابتی به نمایندگی و مأموریت مستقیم از سازمان سیا، علیه ایران وارد شده اند.

 

وی با اشاره به سخنان اخیر سرلشگر سلامی و هشدار به مقامات سعودی خاطرنشان کرد: تذکر فرمانده کل سپاه درباره نقش شبه‌رسانه تروریستی ایران اینترنشنال را همه مردم دنیا شنیدند؛ انتظار داریم عربستان سعودی رفتار خود را اصلاح و جبران کند. خودشان بهتر از همه می‌دانند که هشدار فرمانده کل سپاه از روی احساسات، عصبانیت یا عواطف نبوده و قطعاً موضع تنظیم‌شده و رسمی نظام جمهوری اسلامی ایران است.

 

سعودی‌ها دشمنان زیادی در منطقه دارند

 

زارعی در ادامه به موارد متعددی از آسیب‌پذیری عربستان سعودی اشاره کرد و گفت: رژیم سعودی دشمنان فراوانی در منطقه دارد و بجز بحرین، همه کشورها مثل مصر، عراق، قطر، عمان و حتی امارات با آنها مخالفند و مشکل دارند. حتی در کویت که می‌گفتند سیاست‌گذاری آن در ریاض انجام می‌شود، فردی رئیس مجلس شد که مخالف سرسخت عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی است.

 

اختلال در فروش نفت عربستان کار سختی نیست

 

وی، آسیب‌پذیری در حوزه تولید و فروش نفت را ازجمله نقاط ضعف عربستان سعودی دانست و تصریح کرد: حیات و تجارت عربستان سعودی وابسته به فروش نفت است. عربستان سعودی نه می‌تواند و نه غربی‌ها به آنها اجازه می‌دهند که کمتر از 8 میلیون بشکه نفت تولید کند و بفروشد. خودشان می‌دانند که فروش نفت آنها می‌تواند توسط مقاومت تهدید شود و حتی به صفر برسد همان‌طور که در گذشته نیز رسیده است. به‌هر تقدیر این امکان و توانایی برای جمهوری اسلامی اصلاً سخت نیست که فروش نفت سعودی‌ها را مختل کند. نه فقط ایران بلکه افغانستانی‌ها، لبنانی‌ها، عراقی‌ها و یمنی‌ها نیز می‌توانند فروش نفت عربستان را مختل کنند.

 

این کارشناس ارشد منطقه افزود: مهم این است که سعودی این را بفهمد که ایران چه امکانات و ظرفیت‌هایی دارد. در ماجرای حملاتی که یمنی‌ها در بقیق و خریص انجام دادند، سعودی‌ها این حملات را منتسب به ایران کردند با اینکه قطعاً این عملیات یمنی بود، منتها سعودی‌ها این را در توان و اراده جمهوری اسلامی دیده‌اند. پس می‌دانند که ایران اراده دفاع از خود را دارد. ضمن اینکه بار دیگر تکرار می‌کنم که سعودی‌ها در منطقه دشمنان زیادی دارند.

 

عربستان سعودی مادرخرج اقدامات ضدایرانی است

 

وی در ادامه به نفوذ معنوی ایران در بین مردم عربستان اشاره کرد و گفت: برخلاف آنچه که خیلی‌ها تصور می‌کنند، عربستان سعودی به هیچ‌وجه یک ملت یکپارچه نیست. در عربستان حداقل ۶ مذهب دارای جمعیت قابل‌توجه هستند، از جمله حنبلی‌ها، شافعی‌ها، حنفی‌ها، مالکی‌ها، اسماعیلی‌ها و زیدی‌ها که هر کدام دارای جمعیت میلیونی در عربستان هستند.

 

زارعی افزود: از جمعیت کمتر از ۲۱ میلیونی این کشور، زیدی‌های با ملیت عربستانی حدود ۲ میلیون نفر هستند که این تعداد فارغ از ۲۰۰ هزار نفر زیدیه‌ای است که به‌عنوان کارگر در این کشور زندگی می‌کنند. همچنین اسماعیلی‌ها حدود یک میلیون نفر از جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند. علاوه بر این، ۴ میلیون نفر از جمعیت عربستان، شیعیان جعفری یعنی اثنی عشری هستند.

 

زارعی در بخش دیگری از این گفتگو از پیام رسمی ایران به عربستان سعودی از طریق کانال دیپلماتیک خبر داد و اضافه کرد: سعودی‌ها در پاسخ به ما گفته‌اند که ارتباطی با ایران‌اینترنشنال ندارند واز این رسانه تروریستی اعلام برائت کرده‌اند اما ما نسبت به ارتباط سعودی‌ها با ایران‌اینترنشنال اشراف داریم و می‌دانیم که عربستان سعودی مادرخرج اقدامات ضدایرانی است و این شبه‌رسانه نیز از طریق عربستان تزریق مالی می‌شود. البته درست می‌گویند که در حوزه تولید محتوا و عملیات روانی، سعودی‌ها کاره‌ای نیستند چون توانایی ندارند و مسئول تولید محتوا و عملیات روانی به عهده سازمان سیا است و یک افسر این سازمان در مرکز ایران‌اینترنشنال مستقر است و امورات را با هزینه‌ سعودی‌ فرماندهی می‌کند. هشدار جدی و صریح ما این است که سعودی‌ها باید همه اقدامات ضدایرانی خود را متوقف کند. اقداماتی که در پوشش رسانه‌ای انجام می‌شود باید متوقف شود.

 

شروط عربستان درباره یمن غیرقابل پذیرش است

 

رئیس موسسه مطالعات راهبردی اندیشه‌سازان نور از تأثیر رفتارهای ضدایرانی عربستان سعودی بر مذاکرات بین تهران و ریاض در بغداد خبر داد و با بیان اینکه مذاکرات ایران و عربستان به‌خواست ریاض شروع شده بود و اکنون با تصمیم تهران متوقف‌شده است، گفت: مذاکرات حدود یک‌سال و نیم پیش شروع شد. البته پیش از این مذاکرات، پیام‌هایی بین ایران و عربستان سعودی رد و بدل می‌شده و سعودی‌ها از طریق دولت‌ها و ما از طریق مرتبطین‌مان پیام می‌دادیم ولی درخواست مذاکرات توسط سعودی بود. آنها به آقای الکاظمی نخست‌وزیر عراق گفتند ما می‌خواهیم مذاکره کنیم و او به ما گفت سعودی‌ها به‌طور جدی گفته‌اند می‌خواهیم با ایران مذاکره و گفت‌وگو داشته باشیم.

 

زارعی یادآور شد: اساساً نظریه ایران مبتنی بر این است که با هر دولتی به‌جز رژیم صهیونیستی و آمریکا که استثناء هستند، رابطه داشته باشد. سعودی‌ها از دور اول مذاکرات تا دور پنجم مسئله یمن را تکرار می‌کردند و خواهان مداخله ما برای متقاعد کردن انصارالله به تن دادن به مدل سعودی برای پایان جنگ بودند.

 

وی افزود: سعودی‌ها به ما گفتند شما با ارتباط خود کمک کنید تا انصارالله شروط ما را بپذیرد. البته شروط‌شان هم غیرقابل پذیرش بود. آن‌ها می‌گفتند انصارالله نبایدسلاح سنگین داشته، تا ۵۰ کیلومتری مرزهای ما حضور نداشته باشد، مراکز استان‌ها را تحویل دهد، ریاست‌جمهوری آقای «عبد ربه» (منصور هادی) را بپذیرد و در دولتی شرکت کند که در چارچوب -به قول خودشان-طرح خلیجی عمل کرده و زیر نظر شورای همکاری خلیج‌فارس باشد.

 

این کارشناس ارشد مسائل منطقه افزود: در این مدت آنها بر روی اینکه «شما انصارالله را وادار کنید که به مدل ما در پایان جنگ تن بدهند» تمرکز داشتند و طرف ایرانی هر بار به آن‌ها یادآور می‌شد که باید درباره مباحث یمن، با یمنی‌ها گفت‌وگو کنید. بله، ما می‌توانیم با دوستان‌مان در یمن صحبت کنیم که قبول کنند تا با شما صحبت کنند اما مفاد صحبت باید بین شما و یمنی‌ها تنظیم شود و ما به این مسائل کاری نداریم.

 

رفتار سعودی‌ها در اغتشاشات ایران بر مذاکرات آنها با یمنی‌ها تأثیر خواهد گذاشت

 

زارعی گفت: رفتار اخیر سعودی‌ها در اغتشاشات اخیر ایران قطعاً بر مذاکرات آنها با یمنی‌ها تأثیر خواهد گذاشت مگر آنکه آنها فوراً به اشتباه خود پی برده و اشتباهات را جبران کنند.

 

پاسخ عربستان درخصوص تلویزیون اینترنشنال را قبول نداریم

 

وی در بخش پایانی این گفتگو و در پاسخ به این سؤال که نتیجه هشدار فرمانده کل سپاه و همچنین ادامه رفتارهای ضدایرانی عربستان سعودی‌چه خواهد شد، تصریح کرد: آنها از طریق کانال‌های دیپلماتیک به ما گفتند که ایران اینترنشنال برای آنها نیست که ما پاسخ آن‌ها را اصلاً قبول نکردیم. اگر ایران اینترنشنال به آن‌ها ربط ندارد، خیلی از اتفاقات ممکن هم به ما ارتباطی نخواهد داشت.

 

زارعی گفت: ما نمی‌توانیم دست روی دست بگذاریم. هشدار سرلشگر سلامی موضع نظام جمهوری اسلامی است که در داخل مجموعه نظام تنظیم‌ شده است. سعودی‌ها باید پیام را گرفته باشند. اگر پیام را نگیرند و جدی تلقی نکنند، حتماً ضرر خواهند کرد.

دسته بندی: سیاست
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید